Pracownia brydża sportowego

Prowadzący: Roland Lippik
Grupa wiekowa: 9-19 lat

Pracownia powstała we wrześniu 2007 r. W ramach zajęć młodzież nabiera umiejętności gry w brydża sportowego, co stanowi dla niej wspaniałą rozrywkę, która umożliwia miłe spędzenie wolnego czasu w gronie przyjaciół. Poprzez brydża uczymy się logicznego myślenia, tolerancji oraz współpracy i współodpowiedzialności za swoje poczynania. W dzisiejszych czasach świata bez granic, umiejętność gry w brydża stanowi szczególną wartość, ponieważ w kontaktach interpersonalnych, które nawiązywane są przez dzieci poprzez grę w sieci internetowej (Bridge Base Online), mogą one zawierać znajomości ze swoimi rówieśnikami, którzy podobnie jak nasi adepci brydża, znają język brydżowy.

Młodzież szkolna jest ciekawa świata, a brydż umożliwia im poznanie wielu ciekawych osób i miejsc, w których rozgrywane są imprezy brydżowe. Poprzez swoje występy w Mistrzostwach Polski Młodzików (Szamotuły, Tęgoborze, Stasikówka, Starachowice), uczestnictwa w Brydżowych Ogólnopolskich Obozach Młodzieży (Stasikówka, Międzyzdroje, Szmołdziński Las, Nowa Kaletka, Międzygórze), udziału w Mistrzostwach Polski Juniorów w kategorii 16 – 18 (Augustów, Szczawno – Zdrój, Spała, Bytom, Warszawa, Wigry, Lidzbark Warmiński), reprezentacji Polski U-15, czy lokalnych występach w imprezach brydżowych organizowanych na Dolnym Śląsku (Bolesławiec, Wrocław, Piechowice, Miłkowice, Milicz), młodzież podnosi swoje umiejętności brydżowe.

Najważniejsze osiągnięcia uczestników zajęć z pracowni brydża sportowego w latach 2009 – 2016.

2010 r.

Srebrny medal Międzystrefowych Mistrzostw Młodzików, Wrocław, Norman Lippik – Rafał Molenda

2011 r.

Złoty medal na XVII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Drużynowo dwóch chłopców z pracowni MDK: Mateusz Bieńkowski – Dawid Permus, którzy grali w drużynie z Sammym Bałdyszem i Piotrem Marcinowskim (Wrocław). Team był drużyną reprezentującą woj. dolnośląskie. Olimpiada odbyła się w Augustowie.

2012 r.

I miejsce Norman Lippik w Mistrzostwach Dolnego Śląska Młodzieży Szkolnej. Cykl 7 turniejów rozgrywanych w Bolesławcu, Wrocławiu, Miliczu, Piechowicach.

Multimedalistą Mistrzostw Polski Młodzików został Norman Lippik. Pierwszy medal wywalczył w turnieju par na zapis maksymalny, grając w parze z Dawidem Barzykiem (Wrocław). Był to medal srebrny. Drugi ze srebrnych medali Mistrzostw trójka naszych zawodników wywalczyła w rozgrywkach drużynowych. Obok Dawida i Normana w teamie grali Jakub i Patryk Patreuhowie.

2013 r.

Złoty medal w turnieju par na zapis maksymalny na II Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Umysłowych. Impreza miała miejsce w Szczawnie – Zdroju. OOMSU, to jednocześnie Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 16 – 18. Medalistą został Norman Lippik grający w parze z najbardziej utytułowanym graczem młodego pokolenia w Polsce Michałem Klukowskim. Obydwaj zawodnicy zostali uhonorowani tytułem najlepszych zawodników imprezy. Nagrodę ufundował Polski Komitet Olimpijski.

Dwa medale wywalczyli Jakub i Patryk Patreuhowie na Mistrzostwach Polski Młodzików w Komornicy nad Zalewem Zegrzyńskim. Brązowy medal zdobyli w drużynie wspomagani przez koleżanki ze Śląska, a srebro wywalczyli w turnieju parowym na zapis maksymalny. Kolejni multimedaliści w historii naszej pracowni na imprezach rangi mistrzowskiej.

2014 r.

Złoty medal w turnieju par na zapis maksymalny na III Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Umysłowych. Spała. OOMSU, to jednocześnie Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 16 – 18. Medalistą został Norman Lippik, który po raz drugi z rzędu zdobył tytuł mistrza Polski w tej kategorii.

Złoty medal Mistrzostw Świata Młodzików (kat. U - 15). Zawody były rozgrywane w Stambule. Naszą pracownię reprezentowali: Jakub i Patryk Patreuhowie. Jednym z dwóch selekcjonerów Reprezentacji był prowadzący zajęcia w MDK Roland Lippik.

Dwukrotnie uczestnicy zajęć z naszej pracowni zostali uhonorowani nagrodą prezydenta Bolesławca za promocję miasta. Byli to Dawid Permus, Mateusz Bieńkowski, Norman Lippik, Jakub Patreuha, Patryk Patreuha.

2015 r.

Złoty i brązowy medal III Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Umysłowych. Olimpiadę rozegrano w Wigrach (woj. podlaskie).

3 miejsce w Mistrzostwach Polski Drużyn Szkolnych (Bytom). Trzon zespołu stanowili Patryk i Jakub Patreuhowie.

2016 r.

Dwa złote medale Mistrzostw Polski Juniorów w kat. 16 -18. Mistrzostwa rozegrano w Lidzbarku Warmińskim. Medalistami zostali Jakub i Patryk Patreuhowie. Obydwaj zawodnicy wywalczyli sobie równolegle prawo startu w Ogólnoświatowej Olimpiadzie Brydżowej, która będzie rozegrane we wrześniu 2016 r. we Wrocławiu.

Brązowy medal w Mistrzostwach Polski Drużyn Szkolnych (Bytom). To kolejne trofea najbardziej utytułowanej pary z naszej pracowni, którą stanowią Patryk i Jakub Patreuhowie.

2017 r.

Dwa medale (srebrne) Mistrzostw Polski Juniorów na Olimpiadzie Brydżowej w Drzonkowie zdobyli Patryk i Jakub Patreuha.

Złoty medal Mistrzostw Europy  (Samorin, Słowacja) w kat. U -15 zdobyli Maciej Racewicz i Adam Pigulski. Tym samym, po raz pierwszy w historii para naszych podopiecznych obroniła tytułu mistrzów Europy.

V miejsce w turnieju drużynowym i V  m. turnieju par w V Otwartych Mistrzostwach Świata (Lyon, Francja). Adam Pigulski i Maciej Racewicz w Samorin i Lyonie stanowili podstawową parę Reprezentacji Polski w kat. U -15.