fNasz jubileuszowy maraton teatralny pod honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka i Starosty Bolesławieckiego Karola Stasika rozpoczął się w piątek 23 marca od warsztatów tanecznych prowadzonych przez jednego z jurorów, Wojciecha Chylewskiego. Wieczorem po oficjalnym otwarciu festiwalu przez Karola Stasika i dyrektor MDK Beatę Domerecką, uczestnicy warsztatów zaprezentowali poloneza, który – jak na dwie godziny przygotowań – wypadł niemal perfekcyjnie. Ponieważ duchowym patronem festiwalu był Stanisław Wyspiański, teatr ozdobiły weselno-ludowe dekoracje, a na wejściu chlebem i solą witała gości para młoda.
Na powitanie zobaczyliśmy spektakl „Śpik” w reżyserii Anety Ćwieluch i w wykonaniu Teatru Z Jednej Gliny działającego przy MDK – kolorową, surrealistyczną opowieść inspirowaną młodzieńczymi dramatami Witkacego.
Pierwszy dzień XV Młodzieżowych Zatargów z Teatrem
Pierwszy dzień XV Młodzieżowych Zatargów z Teatrem okiem kamery.
Opublikowany przez Młodzieżowe Zatargi z Teatrem na 24 marca 2018
W sobotę z samego rana, zanim ruszyła konkursowa machina, Pracownia 16 Katarzyny Sas na rozgrzewkę wystąpiła z widowiskiem plastyczno-muzycznym „Dźwięk sztuki”, w którym przy elektryzujących dźwiękach tybetańskich mis i gongów na scenie pojawiają się tajemnicze postacie w niezwykłych kostiumach-instalacjach stworzonych z folii, drutu, papieru, bibuły, gałęzi i tym podobnych materiałów.
A potem scenę objęły we władanie grupy teatralne z całej Polski, których zjawiło się 14 (łącznie 169 uczestników), a jury w składzie: Grzegorz Ćwiertniewicz, Wojciech Chylewski, Klaudia Kowalik, Bogdan Nowak, Agnieszka Włoch zasiadło do pracy. W kuluarach działała poczta festiwalowa i studio portretowe prowadzone przez Pracownię Teatralną FormaT, która również wydawała festiwalową gazetkę „Zatargowiec”. Do dyspozycji gości był też papierowy Hyde Park, gdzie każdy mógł bez ograniczeń podzielić się swoimi wrażeniami. Na zgłodniałych czekał stół z chlebem, smalcem i ogórkami, a także kawa, herbata i ciasteczka.
Tego dnia w ramach konkursu zobaczyliśmy spektakle „Pechowiec” Teatru Hallo grupa z Bolesławca, „Ślubowania” Teatru Świetliki z Parowej, „Cynamonowy pył” Teatru M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy z Rzeszowa, „O żeglarzach Dżamblach” Szkolnego Teatru Lalki i Aktora z Turzego Pola, „Immponderabilia” Teatru 534 z Kędzierzyna-Koźla, „Witkaaaaacy” Teatru ADHD z Katowic, „Wesel(nie) Tuwim” Teatru Zza Winkla z Zielonej Góry, „Niczyja” Teatru Tańca Roarte z Kędzierzyna-Kożla i „bLʉМqʉ” w wykonaniu Szymona Szczęcha z Teatru Tup z Tarnowa.
Każdy spektakl poprzedzała zapowiedź w formie krótkiej etiudy przygotowanej przez Pracownię Teatralną FormaT. A po spektaklu we foyer odbywało się jego omówienie przez jurorów, w którym uczestniczył dany zespół i zainteresowani widzowie.
Na dobranoc Teatr RE/AKTOR działający przy MDK zaprezentował spektakl poza konkursem „Chłopiec, który nauczył się latać” w reżyserii Anety Ćwieluch – nostalgiczną historię życia Bruno Schulza.
Tutaj można posłuchać kilku wypowiedzi na temat Zatargów:
W niedzielę czekało na nas kolejne pięć spektakli: „Wszystkie nieprzespane noce” Teatru Tańca Afera z Warszawy, „#allONE” Teatru Sokół z Wadowic, „Fantazja polska” Teatru Ruchu i Maski Maszkaron ze Szczecina, „Ubu Król” Teatru Pomost z Orzesza i „Wnyki” Teatru Dziewiątka z Lubania oraz przygotowane przez każdy zespół etiudy inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego, po których jury udało się na obrady, publiczność oddała głosy na swój ulubiony spektakl, a Pracownia Teatralna FormaT skupiła się na wyborze najlepszej etiudy. Po długim, pełnym napięcia oczekiwaniu jury ogłosiło wyniki i z pomocą sponsorów, czyli prezesa firmy Ekoceramika Sławomira Grzesiaka i prezes Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego Heleny Smoleńskiej, oraz Wicestarosty Bolesławieckiego Tomasza Gabrysiaka wręczyło następujące nagrody:
Grand Prix dla Teatru Sokół z Wadowic (opiekun: Michał Brańka)
I nagrodę dla Teatru Zza Winkla z Zielonej Góry (opiekun: Kamila Winkler)
II nagrodę dla Teatru M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy z Rzeszowa (opiekun: Monika Adamiec)
III nagrodę dla Teatru Ruchu i Maski Maszkaron ze Szczecina (opiekun: Marcel Mroczek)
Honorowe wyróżnienia dla Teatru 534 z Kędzierzyna-Koźla (opiekun: Kinga Dębska) i Teatru Dziewiątka z Lubania (opiekun: Aneta Ćwieluch)
Nagrodę reżyserką dla Moniki Adamiec (Teatr M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy)
Nagrodę aktorską dla Szymona Szczęcha (Teatr Tup).
Wyróżnienie aktorskie dla Teatru ADHD (opiekun: Iwona Woźniak).
Nagrodę publiczności oraz nagrodę za najlepszą etiudę inspirowaną twórczością Stanisława Wyspiańskiego zdobył Teatr Sokół.
A tak festiwal podsumował przewodniczący jury Grzegorz Ćwiertniewicz: „Bolesławiec może śmiało szczycić się Młodzieżowymi Zatargami z Teatrem, które w tym roku odbyły się już po raz piętnasty. Aneta Ćwieluch powinna być z siebie dumna. Zainicjowała ogólnopolski festiwal, który stał się bardzo ważną imprezą na naszej mapie teatralnej. Bolesławiecki Teatr Stary pękał w szwach. Zjechała się młodzież z całego kraju. Przez trzy dni toczyło się tutaj cudowne teatralne życie. Na pięknej dużej scenie młodzież prezentowała swoje aktorskie możliwości, mówiła o ważnych sprawach, często nowym dla nas językiem, bardzo odważnie i bezkompromisowo. Jest w tych młodych ludziach moc! Jest nadzieja! Jest w nich mądrość! Wielu zachwyciło mnie swoim ogromnym talentem. Jurorowanie było dla mnie ogromnym przeżyciem, ciekawą przygodą i wielkim wyróżnieniem. Omawianie przedstawień z ich twórcami, w obecności publiczności, było z kolei bardzo interesującym doświadczeniem, zwłaszcza że zazwyczaj o spektaklach teatralnych przecież piszę. Miałem przyjemność jurorować z czterema fantastycznymi osobami, miłośnikami i znawcami teatru, o których chciałbym napisać więcej jutro. Spotkanie z nimi było dla mnie prawdziwą ucztą intelektualną. Mogłoby się nigdy nie kończyć. Wróciłem przed chwilą do Wrocławia. Zmęczony, ale szczęśliwy. Teatr – to właśnie kocham!”.
Chyba mamy z czego być dumni.
Zdjęcia i relacje filmowe z festiwalu zawdzięczamy Telewizji Szkolnej Zespołu Szkół Elektronicznych im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu (Jacek Myjkowski, Marta Nowacka, Wiktoria Jędryczka, Klaudia Greszta i in.) oraz Bernardowi Łętowskiemu z (Bolec.info/bobrzanie.pl). Oprócz nich patronat medialny nad festiwalem sprawowały: portal dokis.pl, TVP3 Wrocław i Muzyczne Radio.
Nagrody i różne inne festiwalowe wydatki sfinansowali: Fundacja KGHM Polska Miedź, Ekoceramika sp. z o.o., Stowarzyszenie „Ziemia Bolesławiecka”, Restauracja „Miódmaliny” ze Zgorzelca, Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” i Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” – pięknie dziękujemy.