Dziewczęta z pracowni plastycznej Katarzyny Sas na warsztat wzięły malowanie mandali. Pracowicie spędzają ferie, ponieważ sztuka tworzenia mandali wymaga wielkiej cierpliwości, maksymalnego skupienia i pomysłowości. Tu każdy kształt, kolor mają znaczenie. I nie ma dwóch takich samych dzieł. Są niepowtarzalnym odbiciem emocji, które akurat przeżywa twórca.
Mandale najpierw są szkicowane. Nie ma żadnych rygorystycznych zasad, czy na obrazie będą np. ptaki, rośliny, czy geometryczne wzory. Ważny jest kształt koła i kwadratu, w który wpisane są pozostałe elementy.
Tradycja malowania mandali wywodzi się z Indii. To prastara sztuka. Współcześnie traktowana jest jako element swoistej terapii: relaksuje, uspokaja, niweluje stres, rozwija wyobraźnię, wzmacnia koncentrację, zaś żywe kolory dodają twórcy energii. A na samym końcu, mandale przepięknie prezentują się na ścianie 🙂
W pracowni panuje twórcza swoboda. Komu nie w smak mandale, może rysować, malować… Rysunek i malarstwo sztalugowe, to mocna strona młodych artystek.
Dziękujemy Pani Agnieszce Zimirskiej ❤️- Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych, która na czas remontu MDK️, zgodziła się przyjąć naszych twórców pod swój gościnny dach.
Więcej zdjęć TUTAJ.
Więcej zdjęć TUTAJ.